понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, tymczasem często służą i za dekoracje. Z reguły takie ogrodzenie plastikowe buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których ekspresowo rosną oraz silnie się zagęszczają. Bez liku powabu maja również takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, również nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same wzrastają, nierzadko również bujnie rozkwitają, ale chcą tez sporo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastyku z Suwałk mogą być niesłychanie wysmukłe, choć wypada je cyklicznie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot zakłada się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•ekspresowo wzrasta,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeśli mamy wiele miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий